Kategorie
IT jakość strony internetowe webmasterka

Alior Sync: nowoczesny bank z fatalnym systemem transakcyjnym

Jak pewnie niektórzy słyszeli – wczoraj wystartował nowy bank: Alior Sync. Bank ma bardzo ciekawą ofertę, ale o tym można przeczytać w mass mediach i na stronach banku. Ja chciałem skupić się na systemie transakcyjnym, bo jest o czym pisać. Pisać źle.

System transakcyjny Alior Sync po zalogowaniu się
System transakcyjny Alior Sync po zalogowaniu się

 

W Syncu można bardzo szybko założyć konto, jeśli już ktoś ma konto w jakimś banku. W moim wypadku od wypełnienia wniosku do pierwszego logowania minęło zaledwie 31 minut. I to by było na tyle dobrych wiadomości.

Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś o systemie transakcyjnym z dwóch zdań to proszę bardzo:

System transakcyjny Alior Sync jest brzydki, zaprojektowany przez kogoś pozbawionego gustu, nieprzemyślany, niedopracowany i nieprzetestowany – roi się od błędów (zarówno programistycznych, jak i językowych). Ktoś miał bardzo dobre pomysły (jest tutaj dużo ciekawych rozwiązań), ale zostały fatalnie wprowadzone w życie.

W pierwszej chwili pomyślałem, że zrobię kilkanaście zrzutów ekranu, opiszę jak to wygląda i tyle. Tyle, że mógłbym pisać, pisać i pisać. Ograniczę się do obrazków z krótkimi opisami – podobno jeden obraz mówi tyle, co tysiąc słów.

Komunikat Błąd aplikacji! widziałem wielokrotnie, czasem był to efekt wygaśnięcia sesji, czasem kliknięcia czegoś, czego nie przewidziano w banku:

Strona logowania, komunikaty: Błąd aplikacji!, To pole jest wymagane, Zapomniałeś hasła? (każde w innym kolorze)
Błąd aplikacji. I oryginalne pomysły: każdy komunikat w innym choć podobnym kolorze, 3 różne fonty.

 

System chce, żebym podał pole.

Komunikat: Proszę podać to pole
„Proszę podać to pole” – kto wymyśla te komunikaty?

 

Bawiąc się klawiaturą ekranową przez przypadek zobaczyłem coś takiego:

W pole wpisane jest 12pw; Użycie średnika daje nam komunikat: Niepoprawny Alias. Musi zawierać przynajmniej 2 różne znaki.
Komunikat zupełnie nie pasuje do sytuacji. Przy okazji: w całym systemie panuje uwielbienie dla dużych liter – „Alias” pisany dużą literą nie jest wyjątkiem.

 

Podpowiedź: system nie lubi średnika, który… jest obecny na klawiaturze ekranowej.

Interfejs systemu jest po polsku, ale mimo to po wpisaniu identyfikatora pojawia się Please wait… (żeby było ciekawiej – po wpisaniu hasła jest „Proszę czekać…”):

Komunikat: Please wait...
Please wait…

 

Carrier Title(?!):

Dziwny tytuł: Carrier Title nad logotypami operatorów komórkowych
O co chodzi z tym tytułem? Wbrew pozorom – kliknięcie loga operatora nic tu nie zmienia – wtedy pop-up się zamyka.

 

Czasami jeden komunikat nakłada się na drugi – wbrew pozorom tekst No data found. pojawił się pierwszy:

Komunikat No data found przykrywa komunikat o wygaśnięciu sesji
Wbrew pozorom komunikat o wygaśnięciu sesji pojawił się jako drugi

 

last THIS_MONTH days – nie wiem co tam powinno się pojawić, bo dla dowolnego wybieranego okresu czasu pojawiały się podobne cuda. A to szare tło, które jest za małe – miało udawać dymek?

last THIS_MONTH days wyświetla się w polu okres, obok podpowiedź, której tło jest za małe (tekst zajmuje więcej miejsca)
last THIS_MONTH days. Że co?

 

Angielski z polskim miesza się wszędzie:

Wyświetlone obok siebie: Displaying 1 - 2 of 2, Strona 1 z 1
Display mi 1st stronę

 

Gdy już jest po polsku, to pojawiają się rzeczy typu 0 NOWE, czy wspomniane już nadużywanie dużych liter (tutaj w nazwie miesiąca). I znów te kolory i fonty:

Odnośnik: 0 NOWE, tekst: w Czerwcu
0 NOWE to taki osobliwy sposób przekazania, że nie masz nowych wiadomości…

 

Jeden z dobrych pomysłów (kalendarz, widać też odnośnik do widoku chmury), gorzej z wykonaniem:

Widok kalendarza, w każdym dniu jest podana liczba i suma transakcji
Niemal każdy element na tej stronie ma inny font lub wielkość fontu.

 

Tutaj będzie rysował się wykres, ale można też zauważyć poucinane lub źle wyrównane elementy:

Widok salda, ucięta nazwa miesiąca, niektóre elementy na stronie są źle wyrównane
I znowu nadużywanie dużych liter – Rok Obecny

 

Niemal we wszystkich przypadkach, gdy nie ma danych do wyświetlenia wyświetlane są nagłówki pól. Prawie w każdym wypadku wygląda to fatalnie. Tutaj mamy pełną listę nagłówków, mimo iż nie ma żadnego zlecenia stałego: Typ przelewu, Nazwa odbiorcy, numer rachunku, Kwota, Następna data przelewu, Płatność po następnej dacie przelewu.

Nagłówki do zleceń stałych: Typ przelewu, Nazwa odbiorcy, numer rachunku, Kwota, Następna data przelewu, Płatność po następnej dacie przelewu.
Mamy pełną listę nagłówków, zamiast ważniejszej informacji, że żadne zlecenie stałe nie zostało ustawione…

 

Szablon nie został znaleziony… ale ja niczego nie szukałem… I tradycyjnie – anglojęzyczne wstawki:

Wyszukiwarka szablonów, do której nic nie wpisałem i komunikat: Szablon nie został znaleziony
Szablon nie został znaleziony (choć wcale go nie szukałem…)

 

A ten pop-up powstał chyba w ramach ćwiczeń: kto więcej rzeczy zrobi źle:

Pop-up, w którym na dużym obszarze jest check-box i dwa przyciski, a to wszystko rozmieszczone bez żadnego ładu
Co by tu jeszcze popsuć?

 

Partner? Jaki partner?

Tajemnicze pole Partner, nie jest jasne, co tam należy wpisać
Co tam wpisać?

 

W systemie jest kalkulator walutowy (dobry pomysł), ale to też jest niedopracowane. MXN ma opis Resource not found, a komunikat wprowadza w błąd (w rzeczywistości należy podać tylko jedną kwotę, a nie co najmniej jedną). Zastanawiam się czym jest owo źródło (jeśli to nie waluta i kwota). No i piszemy chyba co najmniej, nie conajmniej (ale to mnie nie dziwi, po tym jak na stronie banku zobaczyłem słowo indentyfikator…):

Tekst Resource not found obok kodu MXN i mylący komunikat: Musisz podać źródło i rodzaj waluty oraz conajmniej jedną kwotę
Żeby było ciekawiej: ten komunikat znika po sekundzie…

 

Zauważyłem też, że raz używają słowa ładowanie, a raz wczytywanie, ale już nie robiłem zrzutów ekranu. Chyba wystarczy tego. Błędów jest mnóstwo, ja pokazałem wybrane.

Mógłbym też napisać co nieco o kodzie źródłowym strony (nowy system, a kod wygląda, jakby był robiony 7-9 lat temu), ale już nie będę się dłużej znęcał.

Jeśli komuś takie rzeczy – jakie wymieniłem – nie przeszkadzają – to powinien być zadowolony (system dużo oferuje). Ja natomiast zastanawiam się – jeśli w Alior Sync jest takie podejście do jakości (to jakaś wersja alfa, a nie produkcyjny system), to czy za jakiś czas nie przeczytam o tym banku na Niebezpieczniku

Zrzuty ekranu robiłem w Firefoksie 13. Bank oprócz Firefoksa rekomenduje również Internet Explorera, Chrome, Operę i Safari (tą ostatnią również w wersji na Windows).

57 odpowiedzi na “Alior Sync: nowoczesny bank z fatalnym systemem transakcyjnym”

Te angielskie wstawki sugerują, że jest to jakiś gotowy system, dostosowany (nieudolnie zresztą) przez Aliora do swoich potrzeb. Czy nie ma tam nic o twórcy tego cuda? Bo system normalnego Aliora tworzy (podobno) ComArch.

Co do anglojęzycznych wstawek – to może wynikać z tego, że niektóre komponenty „czytają” domyślny język przeglądarki (a ja mam ustawiony en-US).
Nie doszukałem się informacji kto to robił. Ale jak patrzę na kod, to mam wrażenie, że była to raczej inna ekipa niż ta, która robiła system Alior Banku.

Szkoda, że screenshoty załączone do tego wpisu są niewyraźne (przeskalowane). Ciężko cokolwiek zobaczyć. Czyżby słynne „przyganiał kocioł garnkowi”?

Najlepsze i tak jest alior-sync przy próbie 10 połączęń 2 udane 🙂 żałosne to jest…

W piątek system Alior Sync nie za bardzo chciał ruszyć na Chrome 19 (najnowsza i najpopularniesza przeglądarka w Polsce).

Osoba ze wsparcia stwierdziła, że powinienem używać Chrome 18 (jak?) albo innej przeglądarki.

Na Fiefox 13 system (chyba) działał prawidłowo.

@Hubert Gajewski: od banku nie tyle można, ale i należy wymagać najwyżej jakości. Oczywiście w pełni zgadzam się z Twoim wpisem, żyjemy w czasach, gdzie jakość zastąpiono zwrotem jakoś. Otóż jakoś to będzie, ważne, że jako pierwsi na rynku udostępniamy daną usługę. Przypomina mi to nędzny poziom korekty na dużych polskich portalach (niezliczone literówki i błędy ortograficzne) – byle taniej, szybciej, a w konsekwencji byle… jak.

Co do screenshotów – niestety coraz częściej spotykam się z przeskalowanymi zrzutami (vide choćby dobreprogramy.pl), stąd moja uwaga.

Troche chyba przesadzacie – jest pare kosmetycznych strzalow. Widzialem gorsze w serwisach bankowych dzialajacych od wielu wielu lat – abstrahujac, ze u konkurencji ich serwisy wygladaja jak wyciagniete z konca lat 90. Bez przesady zatem, bank to nie fejzbuk.

@pitt66: spotkałem się w przeszłości z mało intuicyjnymi systemami, ograniczonymi funkcjami, natomiast nie spotkałem się nigdy wcześniej z takim niechlujstwem jak w Alior Sync.

A możesz podać przykłady tych „gorszych rzeczy”?

1. Ja Też Lubię Tak Pisać, Wręcz Wielbię.
2. No i co, że po angielsku?
3. Klikasz na Carrier i doładowujesz konto (nie wiem o co ci chodzi).

Ja bym jeszcze dodał złe zrobioną aplikacje na Androida. nią galaxy nexus nie skaluje się prawidłowo i wszystko jest tak małe że wrogie nie da się korzystać. W google play oceny mówią wszystko

@Iza:
1. Super, ale na stronach banku nie powinno być błędów językowych na każdym kroku. To nie blogasek nastolatki.
2. Nie w tym rzecz, że jest po angielsku. Źle, że języki są wymieszane. I nie chodzi o to, że klienci nie zrozumieją (patrząc na grupę docelową – nie powinno być z tym problemu), to tylko jeden z przykładów, pokazujący jak niechlujnie jest wykonany system.
3. Wyraziłem się dwuznacznie: zastanawiałem się, czy po kliknięciu w nazwę operatora to „Carrier Title” zmieni się na coś innego. Sam krok z wyborem operatora działa.

To ja się jeszcze zastanowię z tym Aliorem…
Fajnie, że podszedłeś do tematu z dystansem.

PS: *Wielkie* litery są na początku zdania, a *duże* na bilboardach 😉

@Hubert, możesz podać jakieś źródło odnośnie prof. Miodka?

PS: Właśnie czytam artykuł o tym banku na niebezpieczniku 😉

@Tomek, proszę bardzo:
Jan Miodek, „Słownik ojczyzny polszczyzny”, Wydawnictwo Europa, 2002, strona 376.

A co do Niebezpiecznika – nie przypuszczałem, że tak szybko o tym banku napiszą 🙂

Co wg Ciebie złego jest w słowie „identyfikator”, skoro stawiasz je w kategorii błędów ortograficznych?

Oj panie recenzencie… Podchodzi Pan emocjonalnie do sprawy, dzięki czemu przestaje Pan być obiektywny i uchodzą Panu istotne szczegóły. Wspomnę o kilku:
– powiadomienia – manipuluje Pan przekazem. Nawet na zrzucie zaprezentowanym w artykule widać, że przed NOWE jest ewidentne ZERO, a w opisie pod zrzutem już jest „o”,
– kalendarz – tu aż się prosi o zróżnicowanie czcionek ze względu na charakter strony, nawiasem mówiąc można by jeszcze rozróżnić miesiące na stronie,
– na koniec – ocena estetyki pozostaje prywatną sprawą.
pozdrawiam

@szkot:
Powiadomienia. Wcale nie, tam jest „0 NOWE” – font użyty na tym blogu tak wyświetla zero. Proszę skopiować podpis do schowka i potem go gdzieś wkleić – wtedy widać „0”. Tam chodzi o to, że „0 NOWE” nie brzmi za bardzo po polsku…
Kalendarz. Prosi się czy nie – uważam, że tutaj przesadzili.

Kolega Hubert ma troche racji, można to było zrobić lepiej ale z drugiej strony też nie ma co przesadzać – literówki, pomieszanie językowe czy angielskie nazwy to nie zbrodnia. MBank, BPH czy Citi tez mają takie problemy – świeży produkt do doszlifowania.

Co do działania systemu WO to niestety racja leży po stronie klienta – 5 połączeń wideo z czego tylko jedno udane:( troche to wygląda brzydko i nie profesjonalnie…

@Maciej – z mojej wiedzy Sync na Chromie nie będzie działał poprawnie. Nie wazne która wersja Chroma, więc polecam inna przeglądarke. Zaufaj, wiem co mówie… ;)(btw. Chrom najpopularniejszy w PL?WTF?)

@Ziben: na drobne błędy większość ludzi nie zwraca uwagi (ja jakością zajmuję się zawodowo, więc widzę takie rzeczy i mnie drażnią). To, co tutaj mnie zaskoczyło, to olbrzymia liczba tych błędów (ja nie opisałem ich wszystkich, na dodatek ciągle znajduję nowe).

W systemach innych banków też znajduję błędy, ale Alior Sync przebił wszystko, co do tej pory widziałem (włączając w to „świeże produkty”).

Pozostaje zgłaszać w wiadomościach do banku z poziomu systemu transakcyjnego uwagi krytyczne oraz sugestię. Pewnie w Aliorze już rozumieją, że pierwsza konserwacja systemu musi nastąpić bardzo szybko (w zasadzie natychmiast), bo system jest na początku dotarcia (między wersją Beta a Release ze wskazaniem na wersję Beta). Ja wysłałem prawie 10 maili dotyczących wielu kwestii od ociężałej aplikacji mobilnej, po poprawki w systemie transakcyjnym i dodanie kategorii „Sugestia” do kategorii wiadomości (teraz są tylko dwie kategorie: Skarga oraz Pytanie). w jednym z nich podałem aliorowcom adres tego artykułu.

To jest idealna przestroga dla osób zarządzających projektem.
Widać czarno na białym, że nie było wystarczająco przetestowane ani ze strony wykonawcy ani ze strony klienta.

Jeśli chodzi o stylowanie i małą intuicyjność komunikatów i td. to z pewnością po części wynika to z niewyłapanych błędów developerów a po częśći wina leży po stronie klienta, który nie przemyślał jak to ma wyglądać. Gdy termin goni to wykonawca ma wyje…ne na to czy komunikaty/labelki są intuicyjne czy nie, jest jak w specyfikacji podesłanej przez klienta więc jest ok.

Możliwe też, że wykonawca zaakceptował zbyt krótki termin wrzuty na produkcję a klient groził karami w razie przekroczenia terminów.
Jeśli do tego wykonawca nabrał studentów to już w ogóle idealny scenariusz do takich wpadek na produkcji 😀

Klient czasami bardziej interesuje się tym żeby odpalenie produkcji było zgrane z ich kampanią reklamową, którą już zaczęli niż żeby aplikacja była bezbłędna (są takie? ;] )

Dzięki za ten artykuł. Zamierzałem założyć konto w Alior Sync, ale chyba zrezygnuję. Nie ukrywam, że jestem drobiazgowym estetą i takie błędy mnie dobijają 😉 A jak oceniasz system Inteligo?

@Rafał: Inteligo zawsze kojarzyło mi się z wysoką jakością. PKO BP po przejęciu przez wiele lat je zaniedbywało, nie wprowadzając żadnych nowości w ofercie (zmieniło się to dopiero ostatnio), ale przynajmniej system transakcyjny zawsze działał bez zarzutu.
Pamiętam czasy, gdy Inteligo startowało. Z większości banków nie można było skorzystać online, a w tych, w których dało się trzeba było używać jedynej słusznej (wtedy) przeglądarki. Niektóre wymagały starej Javy itp. A Inteligo nie wymagało nawet akceptowania ciasteczek i działało w… przeglądarkach tekstowych (zresztą działa do dziś, mimo iż zmienili system).
Jedyne co mi utkwiło w pamięci przez lata, to źle dobrany kolor fontu w nowo dodawanych miejscach w starym systemie.
W ogóle Inteligo to temat na osobny artykuł, do którego zbieram się od kilku lat…

Używam Inteligo, dlatego chętnie przeczytałbym Twoją recenzję… W takim razie życzę czasu/weny do napisania takiego artykułu 😉

Za systemy transakcyjne odpowiedzialna jest węgierska firma IND, a portal przygotowała agencja interaktywna Artegence. Pozostali partnerzy zapewniający najnowsze rozwiązania technologiczne to Alfavox, BlueMedia, Oracle i HP. Logo i nazwę nowego banku opracowała agencja reklamowa PZL, która odpowiada także za kampanię reklamową wprowadzającą nową markę na rynek.

A tak w ogole to fajnie, ze komus chcialo sie zajac recenzja nowego banku. Mnie, przyznaje, ona odstrasza.

Nie wiem dlaczego ale nie moge sie zalogować na konto banku prubowałem na wszystkich przeglądarkach i się nie da,wszystkie wtyczki mam aktualne.Wkońcu sprubowałem przez mobilną strone m.synca i się zalogowałem. ale z normalnej strony się nie da i nie wiem dla czego!!!!!

Dziękujemy za wszystkie spostrzeżenia, sugestie i wskazówki na temat Alior Sync, jakie zamieściłeś na swoim blogu. Doceniamy bezinteresowny wkład w rozwój naszego Banku. Analiza Twoich wpisów pozwoliła nam na wdrożenie wielu usprawnień, m.in.:

• rozwiązaliśmy wszelkie trudności związane z połączeniem z Wirtualnym Oddziałem, dzięki zastosowaniu nowej wersji Adobe Flash Player oraz umożliwieniu nawiązania połączenia użytkownikom przeglądarki Google Chrome;
• usunęliśmy utrudnienia związane z wykonywaniem przelewów natychmiastowych przez użytkowników przeglądarki Internet Explorer 9;
• wyeliminowaliśmy problemy z autoryzacją transakcji obsługiwanych przez eCard;
• zapewniliśmy pełną funkcjonalność usługi natychmiastowych przelewów oferowanych we współpracy z firmą Blue Media S.A.;
• przygotowaliśmy filmy instruktażowe, które w przejrzysty sposób informują o funkcjonalnościach dostępnych w Alior Sync.

Zapewniamy, że kontynuujemy prace mające na celu zwiększenie komfortu korzystania z usług oraz produktów Banku. Pozostajemy również otwarci na wszelkie uwagi i sugestie, co mamy nadzieję, pozwoli nam wspólnie udoskonalać bank Alior Sync :).

Pozdrawiamy,
Zespół Alior Sync

@Alior Sync: to świetnie, choć akurat o żadnym z wymienionych problemów nie pisałem…
Z możliwości wirtualnego oddziału nie miałem przyjemności skorzystać – nie mam wtyczki Adobe Flash.
A jeśli chodzi o te błędy, o których wspominałem – poczekam do połowy września i wtedy zobaczę, co zostało poprawione (może nawet o tym napiszę).

Odpowiedź pod nickiem „Alior Sync” to chyba jakiś żart. Może ktoś się podszywa pod bank? Bo poważna firma nie pisałaby odpowiedzi zupełnie wyrwanej z kosmosu… Autor opisał inne problemy, niż przedstawione w odpowiedzi. Jeśli autorem komentarza jest naprawdę Alior Bank, to liczę na szybkie naprawienie wszystkich błędów (również tych najdrobniejszych).

Radek, ten komentarz wygląda jak z kosmosu, bo generalnie dotyczy rozwiązania problemów, które chciał jakoś bank zasygnalizować, żeby podreperować kulejący PR i zdecydował się powklejać tę wypowiedź do wszystkich blogów, gdzie napisane było coś na temat problemów z tym bankiem. Ten sam komentarz pojawił się również na moim blogu 😉

To rzeczywiście świetny sposób na reklamę. Dzięki komentarzowi Alior Sync dowiedziałem się o problemach, o których nie było napisane na blogu 😉

za konto płaci się jaką kolwiek kwote? gdzies przeczytalam, ze „Darmowa” karta jednak nie jest tak darmowa, bo pobierana jest za nia oplata 3 zl miesiecznie. sa jeszcze jakies haczyki?

@ania:
Za kartę debetową do konta osobistego nie ma opłat. 3 zł miesięcznie płaci się za kartę do rachunku oszczędnościowego. Nie wierz temu, co piszą, sprawdź sama w taryfie opłat i prowizji.

Haczyków nie widać, pytanie jak długo bank będzie w stanie utrzymać tak konkurencyjną ofertę.

Są dwie opcje. Albo Alior kiedyś pogorszy ofertę (np. tak jak mBank wprowadzając opłatę za kartę przy zakupach poniżej 100zł/msc), albo konkurencja polepszy swoją. W ekonomii rynek zawsze wraca do równowagi 🙂

A mi sie nawet podoba serwis. Appka na Android działa ok, tutaj miłe zaskoczenie ze mogłem aktywowac kartę do konta z aplikacji mobilnej 🙂

Ktoś wie jak dokladnie wygladaja zwroty 5% za zakupy w internecie?

Alior bank miał robiony soft w Comarch (na 100%). Ktoś wie kto robił dla sync?

Ja posiadam konto w Alior Sync i wielu innych Bankach. Sync bije je wszystkie razem wziete. Kazda aplikacja ma bledy, kwestia ich znalezienia. Mam nadzieje, ze drobiazgi poprawia bo reszta jest na wysokim poziomie. Kredytowanie w Allegro, swinka skarbonka, kalendarz i przypisywanie wydatkow do kategorii, rewelacja. I karta do bankomatu wyglada super. Komentuja tu widze ludzie, ktorzy nie maja tam jeszcze konta, bo mijaja sie z prawda.

Polska wolnym krajem, wybor nalezy do kazdegi i nikomu nikt nie narzuca by mial konto w takim czy innym Banku. Ja osobiscie polecam.

karta wygląda odpustowo, strona też, miałem kartę w alior ale ten sync wygląda bardzo odpustowo, zobaczymy jak będzie działać, pierwsza transakcję zrobiłem wczoraj. Póki co wrażenie jest niekorzystne. Reklama w tv, karta strona, robią bardzo słabe wrażenie.

A jak wygląda kwestia wersji mobilnej? Nie chodzi mi o aplikację natywną, tylko wersję „light”, którą podobno można otworzyć na różnych przeglądarkach. Też taka maskara? Też napisane w Ext?

Możliwość komentowania jest wyłączona.