Parę dni temu dowiedziałem się o nowej (w Polsce) platformie VOD. Nazywa się to Viaplay. Pierwsze co postanowiłem zrobić, to sprawdzić wymagania techniczne, dostępność na Apple TV i jakość obrazu/dźwięku.
Wymagania techniczne
Wszedłem na stronę Wymagania systemowe i padłem.
Zacznijmy od dołu strony.
Połączenie internetowe
Co najmniej 10 Mbit/s; nie zalecamy Wi-Fi ani mobilnego łącza szerokopasmowego dla optymalnej wydajności
https://viaplay.pl/requirements
Co takiego? Jakie to WiFi musi być wolne skoro go nie zalecają. Sprawdzę u siebie prędkość w sieci lokalnej. 866 Mbps w tym momencie. To sporo więcej niż 10… No dobrze, ale może inni mają wolniej. Jeśli ktoś ma bardzo stary sprzęt to będzie tam miał obsługę WiFi 4 (zwane wcześniej 802.11n), wprowadzone w 2008 roku oferujące maksymalną przepływność od 72 Mbps w górę (teoretycznie nawet do 600). Spokojnie wystarczy…
Ale jak to wymaganie ma się do tego, że oferują aplikacje na iOS i Androida (mimo, iż zgodnie z wymaganiami systemowymi nie są one wspierane, ale o tym potem)? Serio mam kabel ethernetowy do telefonu podłączać? No niby można…
System operacyjne
Zacznijmy od sekcji Windows.
6 GHz albo szybszy procesor.
https://viaplay.pl/requirements
Czytałem coś o 5,3 GHz, ale 6? No chyba, że trzeba go sobie samemu podkręcić. Tylko bez dodatkowego chłodzenia to chyba będzie prawdziwy piekarnik. Jak to się ma do zdania na początku strony Viaplay opracowano z myślą o całkowitym komforcie użytkownika? Wygląda na oczywistą literówkę, ale weź się teraz domyślaj co tam miało być…
Dalej mamy Mac OS, czyli system nie wspierany przez Apple od… 19 lat. Ponad 20 lat temu został zastąpiony przez zupełnie nowy system: Mac OS X, którego nazwa została po latach zmieniona na OS X, a parę lat temu na macOS. Czepiam się, ale o ile przeciętny użytkowników może się w tym pogubić, to ktoś kto przygotowuje wymagania systemowe powinien wiedzieć do robi… Linijka niżej jest ciut lepiej, choć jest drobna nieścisłość: Mac OS X. W momencie ukazania się system nazywał się OS X (Mavericks albo 10.9). Kolejną nieścisłością jest tekst w nawiasie: z procesorem Intel. Chodziło im o procesor, na jakim może być uruchomiony ten system, ale brzmi co najmniej jakby to system operacyjny miał procesor… Nawet, jeśli uznamy to za skrót myślowy, to Mavericks, o którym tutaj mowa był przeznaczony wyłącznie na komputery Apple z procesorami Intela. I nie jest wspierany od 5 lat… A gdzie wsparcie dla komputerów Mac z Apple Silicon? A gdzie wsparcie dla systemów mobilnych? A systemy dostępne na telewizorach, konsolach?
Media player
Najnowsza wersja Microsoft Silverlight; możesz pobrać najnowszą wersję tutaj.
https://viaplay.pl/requirements
O jej… Czy nikt im nie powiedział, że Silverlight nie jest od lat wspierany w żadnej współczesnej przeglądarce internetowej? W tym w żadnej, której wymagają do działania Viaplay (Chrome, Firefox i Edge na Windows, Chrome, Firefox i Safari na macOS).
Podsumowując – Viaplay ma wymagania systemowe, których prawie nikt nie spełnia… A wśród osób ze sprzętem z ostatnich paru lat z aktualnym oprogramowaniem – zupełnie nikt nie spełnia.
Aplikacje na niewspierane systemy
Znalazłem też stronę Nasze platformy, gdzie jest szersza lista aplikacji dla Viaplay. Żeby było zabawniej są tam systemy i urządzenia, które nie są zgodne z ich własnymi wymaganiami technicznymi… Mamy tam wspomniane komputery, smartfony, tablety, Apple TV, Chromecast, Smart TV, Android TV i konsole do gier. Sprawdziłem to, co mnie interesuje – Apple TV.
Aplikacja Viaplay jest dostępna na Apple TV, 2., 3. i 4. generacji.
https://viaplay.pl/device_appletv
To trochę mylące. Apple TV 4. generacji to po prostu Apple TV HD, pierwsza wersja z systemem tvOS i App Store. Apple TV 3. generacji ma ponad 9 lat, a 2. generacji (już niewspierane) – prawie 11. Fajnie, że wspierają starocie, ale gdzie są dwie ostatnie generacje (4K)?
Czy to w ogóle ważne?
No dobrze, ale czy to ważne, co jest napisane na stronie? Ważne, czy po prostu działa, prawda? Podobnie myśleli parę lat temu klienci Eleven Sports. Apple TV też nie było na liście wspieranych urządzeń (regulamin wymieniał wspierane systemy operacyjne i tvOS nie było na liście), a aplikacja była. I co? I pewnego dnia aplikacja przestała działać (i nie działa do dziś, a jedyną funkcję jaką spełnia, to wyświetlenie komunikatu, że nie jest wspierana). Klienci ruszyli z pretensjami? Przecież nigdy tego nie wspieraliśmy 🙂
Jakość obrazu i dźwięku
Na koniec postanowiłem jeszcze sprawdzić deklarowaną jakość obrazu i dźwięku. O dźwięku nic nie znalazłem (co mi sugeruje, że jest nadawany w stereo), za to o obrazie udało się coś wygrzebać.
HD (720p) – sporty na żywo i niektóre seriale lub filmy.
Full HD (1080p) – większość seriali i filmów.
https://help.viaplay.com/pl/jakosc-wideo-w-viaplay/
Powiem tak – wymagania pasują do wspieranych staroci 🙂
A – tabelka na stronie jest obrazkiem. Nie ma tekstu alternatywnego – pewnie wstydzą się tych parametrów i chcą utrudnić pracę wyszukiwarkom.
Podsumowanie
Wspieranie starych sprzętów jest super, o ile nie zapomina się o tych najnowszych. Warto też wiedzieć, co się pisze, definiując wymagania techniczne…
Zamierzam omijać szerokim łukiem. Tak jak Showmax. I jeśli się nie opamiętają skończą podobnie.
W odpowiedzi na “Viaplay czyli VOD ze średniowiecza z absurdalnymi wymaganiami technicznymi”
Ręce opadają. Ale niestety taka ignorancja to w dalszym ciągu standard…