Kategorie
IT Mozilla przeglądarki internetowe

Firefox 2.0 będzie miał zmieniony interfejs

Na grupie dyskusyjnej mozilla.dev.apps.firefox trwa od kilku dni burzliwa dyskusja na temat zmian w interfejsie użytkownika nowej wersji Firefoksa, która ma się ukazać w trzecim kwartale tego roku. Wśród propozycji jest m. in.:

  • przesunięcie przycisku „Odśwież” do paska adresu,
  • usunięcie „Zatrzymaj wczytywanie bieżącej strony” (stop), połączenie tego przycisku z „Idź” (działałyby zamiennie) i przesunięcie go do paska adresu,
  • przesunięcie przycisku „Strona domowa” do paska zakładek lub jej ukrycie,
  • zmiany w wyglądzie pola wyboru wyszukiwarki (to ma jakąś normalną nazwę?) – m. in. ma przypominać normalną listę rozwijaną z przyciskiem po prawej stronie,
  • zmiana wyglądu kursora myszy nad odnośnikiem, jeśli tenże odnośnik otwiera stronę w nowym oknie
  • domyślne ukrycie paska statusu.

To ostatnie mi się nie podoba. Tak jest domyślnie w Operze i gdy korzystam z Opery – zawsze go włączam. Powód jest prosty. Pomińmy przyzwyczajenie. W pasku statusu adres, do którego prowadzi odnośnik, pojawia się dużo szybciej niż „dymek” na tymże odnośniku. To niby ułamki sekundy, a jednak wystarczająco długo, bym był tradycjonalistą w tej kwestii.

To na razie luźne propozycje. Jeśli patrzyć na reakcje – pasek statusu na razie zostanie. Wszystko wskazuje też na to, że w drugiej połowie roku będziemy mieli na rynku trzy bardzo podobne do siebie przeglądarki: Firefox 2.0, Opera 9.0 i Internet Explorer 7.0. Podobne z wyglądu i sposobu używania, bo silnik tej ostatniej nadal jest dinozaurem w porównaniu z konkurencją.

8 odpowiedzi na “Firefox 2.0 będzie miał zmieniony interfejs”

Przesunięcie przycisku 'Strona domowa’ do paska zakładek jest o tyle interesujące, że to krok wstecz – do tego, co było w SeaMonkey. 😉

Zajebiście. Trzy jednakowe przeglądarki – mniejszy dylemat 🙂

Założę się, że niezależnie od tego, co twórcy namieszają w interfejsie, zaraz powstanie rozszerzenie, które będzie pozwalało cofnąć przynajmniej niektóre z tych zmian 🙂

Lubie projektu OS wlasnie za to ze gdy zaczyna sie dyskusja na temat jakiejs aplikacji ktora jest bardzo popularna oraz zmian jakie maja bydz wprowadzone w jej interfejs, automatycznie rozpoczyna to gigantyczna burze w spolecznosci, kazde chce wcisnac swoje 3 grosze, a efektem koncowym tego jest zazwyczaj malo ergonomiczny interfejs ktory nie jest wynikiem ewolucji, tylko rewolucji w jak najbardziej negatywnym tego slowa znaczeniu.

Mowilo sie ze ie 7 upodabnia sie do firefoxa… ja teraz smiem twierdzic ze po wprowadzeniu tych zmian to firefox udpoodbni sie do ie 7 🙂 Czyzby deweloperzy OS znow chcieli dac dowod na to ze potrafia tylko oprocz klucenia sie miedzy soba, forkowania projektow, gonic giganta z redmont ?

Tiaaaa….. nie no jak tak będzie wyglądac to ja mu dziękuje tak jak operze mówie dziękuje postoje i mozilli i seamonkey. Takie pierdoly.
Dobrze jest teraz po co poąlczac przyciski zeby jeszcze bardziej mieszać…. Nie no w takim razie to ja na K-meleon przejde . Dziękuje postoje

Nie rozumiem skąd taka agresywna krytyka. Na razie są to wszystko jedynie propozycje. Myślę, że wypadałoby przeczytać wspomnianą dyskusję na d.a.f, a nie oceniać po streszczeniu będącym jej urywkiem.

PaK – obecny interfejs Firefoksa, to chyba najlepszy dowod przeciw twojej pierwszej tezie. Rewolucję, to zrobił MS w IE7.

Odnośnie drugiej, możesz uzasadnić, czemu Firefox ma niby gonić i naśladować Redmont?

Poz,
Anc

Możliwość komentowania została wyłączona.