Mozilla wydała Bon Echo Alfa 3

Minęły zaledwie dwa tygodnie od wydania Bon Echo Alfa 2, a już mamy kolejną, w dodatku nieplanowaną wcześniej wersję. W „trójce” dodano funkcję ostrzegającą przed podszywającymi się (np. pod serwisy banków) stronami. Po wejściu na podejrzaną stronę jej zawartość zostaje przyciemniona, w pasku adresu pojawia się ikona o wyglądzie drogowego zakazu wjazdu, a z niej wychodzi duży „dymek” z ostrzeżeniem o phishingu.

Ostrzeżenie o phishingu

Drugą, dostrzegalną dla użytkownika zmianą jest poprawione „search suggestions” w pasku wyszukiwania. Testowano różne rozwiązania i w końcu zdecydowano się na – moim zdaniem – najlepsze.

Podpowiadane są ostatnio szukane frazy oraz najpopularniejsze, szukane w wyszukiwarce

Teraz przy wpisywaniu szukanej frazy (w przypadku użycia wyszukiwarki Google lub Yahoo!) przyszły Firefox 2.0 podpowiada nam w pierwszej kolejności to, czego już szukaliśmy, a w drugiej proponuje te, które są popularne.

W przyszłym miesiącu ma się ukazać Firefox Beta 1. Wydanie to nie będzie miało dodanych (w stosunku do obecnej wersji alfa) nowych funkcji, a jedynie zostaną dopracowane ostatnio dodane. Pierwsza „beta” powinna mieć też zmieniony interfejs użytkownika.

Nie podaję odnośników do pobrania programu – ci, którzy chcą go przetestować (i wiedzą jak sobie radzić z ewentualnymi problemami), sami je znajdą ;-), a pozostali powinni poczekać na Firefoksa 2.0.

4 responses to “Mozilla wydała Bon Echo Alfa 3

 1. Z tego co zauważyłem to na razie tylko na bazie lokalnej listy, zdalne są nieaktywne.
  Wiesz może który to plik?

 2. Barabarian Barabarzyńca

  Czy te dymy będzie można wyłączyć? Mnie osobiście wszelkiej maści wyskakujki doprowadzają do wściekłości a sygnalizowanie poprzez znak zakazu i następnie rozwinięcie dymka przez kliknięcie uważam za wystarczające.

 3. > Wiesz może który to plik?

  Strona Google na zrzucie ekranu jest – również dla Firefoksa – stroną testową.
  Nie wiem czy jakaś lokalna baza już istnieje (na razie nie wiem, gdzie te dane mają się gromadzić).

  > Czy te dymy będzie można wyłączyć?

  Nie sądzę. To raczej celowo zostało tak zrobione – na fałszywe strony nie trafia się przecież codziennie 🙂

 4. > Czy te dymy będzie można wyłączyć?
  Można wyłączyć samą ochronę anty-phishingową, jeśli to masz na myśli:
  Tools > Options > Advanced > Anti-Phishing