Kategorie
IT Mozilla przeglądarki internetowe

Zmiany w oknie preferencji Firefoksa 2.0

Przyszedł czas na zmiany w oknie preferencji (lub w systemie Windows: opcji) przyszłego Firefoksa 2.0. Okno zostanie uporządkowane – część opcji znajdzie się gdzie indziej, część zniknie, za to dojdą nowe. Co konkretnie się zmieni?

  • Panel „Ogólne”: poprawiony zostanie wybór strony domowej, pojawią się opcje związane z pobieraniem plików, konfiguracja proxy zostanie przeniesiona do „Zaawansowanych”.
  • Panel „Prywatność”: zostanie znacznie zmniejszona ilość informacji – będą cztery grupy opcji umieszczone na jednej karcie, a nie jak do tej pory na sześciu (Historia, Dane formularzy, Hasła, Historia pobierania, Ciasteczka, Pamięć podręczna). Pozostanie: „Historia”, „Ciasteczka”, „Hasła”, „Wyczyść prywatne dane”.
  • Panel „Treść”: znikną opcje: włącznie/wyłączanie Javy, „Pobieraj obrazki wyłącznie z pierwotnego serwera”, dojdzie: obsługa kanałów (RSS, Atom), przejdzie tutaj z „Pobieranie” konfiguracja „Czynności pobierania”.
  • Panel „Karty”: zniknie opcja „Wymuś, by odnośniki otwierające nowe okna otwierały je…”, ponieważ w Firefoksie 2.0 strony zamiast w nowym oknie, będą się otwierały domyślnie w nowej karcie.
  • Panel „Pobieranie”: zniknie całkowicie.
  • Panel „Zaawansowane”: w karcie „Ogólne” nie będzie opcji „Dostosuj rozmiar dużych obrazków do okna przeglądarki”, dojdzie nowa karta „Sieć”, do której wejdzie konfiguracja proxy i cache. Karta „Bezpieczeństwo” zmieni nazwę na „Szyfrowanie”
  • Dodany zostanie nowy panel „Bezpieczeństwo”, w którym pojawią się opcje związane z nową funkcjonalnością – ochroną przed phishingiem.

Przewidywany wyglą okna preferencji w Firefoksie 2.0 - panel

Na obrazku powyżej – jeśli nic się nie zmieni, to mniej więcej tak będzie wygląło przebudowane okno preferencji, po otwarciu karty „Ogólne” (oczywiście ikona do panelu „Bezpieczeństwo” będzie inna). Testowa wersja (Firefox Beta 1), uwzględniająca te zmiany, powinna pojawić się za kilka tygodni.