Kategorie
Internet Explorer IT Mozilla Opera przeglądarki internetowe

Polski Internet Explorer będzie miał “karty”

Ponad rok temu na forum Opery toczyła się dyskusja na temat polskiego nazewnictwa angielskiego słowa „tabs” w przeglądarkach internetowych. Wydarzenie dość oryginale z dwóch powodów. Po pierwsze w dyskusji brało udział zarówno środowisko Opery, jak i Mozilli. Po drugie był to ciekawy przykład na to, jak większość może ulec mniejszości ;-). Firefox był wtedy (i tak jest do dziś) dużo bardziej popularny niż Opera, więc mogliśmy sugerować, by to Opera się dostosowała do mozillowego nazewnictwa. Uznaliśmy jednak, że nazwanie słowa „tabs” panelami było błędem i dzień po zakończeniu dyskusji – na bugs.aviary.pl został założony bug, którego rozwiązanie doprowadziło do zmiany firefoksowych paneli na karty.

Pozostał jeden problem. Internet Explorer. Od wersji 7 miał mieć „tabs”. Nie byliśmy jednak pewni, czy przypadkiem Microsoft nie przetłumaczy „tabs” na „zakładki”. Powstałoby wtedy duże zamieszanie, bo zmiana „kart” na „zakładki” nie wchodziłaby w innych przeglądarkach w grę. W końcu zakładkami nazywamy coś zupełnie innego. I to od czasów kiedy nie było jeszcze Internet Explorera. Wygląda na to, że sytuacja jest już jasna. Zajrzałem dziś na stronę domową IE i sprawa się wyjaśniła: polskie IE 7 będzie miało karty!

Krótkie info o przeglądaniu w kartach na polskiej stronie domowej Internet Explorera

PS. Nie wiem od kiedy ta informacja jest na stronie Microsoftu – ja ją zobaczyłem dzisiaj.

6 odpowiedzi na “Polski Internet Explorer będzie miał “karty””

Az dziw bierze, ze MS nie probuje na sile wcisnac ludziom swojego tlumaczenia tylko dostosowal sie do rynku. Moze jeszcze cos bedzie z tej firmy 😉

@Hubert Gajewski: akurat MS zawsze był w tej kwestii konsekwentny. Od dawien dawna tabsy są kartami w każdej aplikacji MS i kropka. Nie wiem dlaczego ktotokolwiek myślał, że inaczej będzie z IE.

Ty się nie chwal tym, że większość uległa mniejszości. 🙂 Polski support dla Fx dopiero startował a przy supporcie na forum dla Mozilli Suite była masa nieporozumień z tabami, panelami i zakładkami. IMO jedynym słysznym wyjściem było wprowadzenie kart. 😛

> Polski support dla Fx dopiero startował

No bez przesady. Takowy działa od ponad trzech lat, jeszcze jak Firefox był Firebirdem, a wcześniej Phoeniksem.

> Ty się nie chwal tym, że większość uległa mniejszości.
> (…) jedynym słysznym wyjściem było wprowadzenie kart. 😛

Właśnie dlatego większość uległa 😉

Ale w sumie i tak niezbyt dobrze to wyszło. Przecież to nie sa „karty” tylko zakładki albo dokładniej przekładki, takie jak w skoroszytach. Lepiej było bookmarki zmienić na coś bardziej odpowiedniego. I teraz co? Będzie się mówić – „mam otwartego firefoksa z pięcioma kartami”, „zarządzanie kartami”?
Wiem, że już po herbatce ale w sumie najlepiej by było nie tłumaczyć, po prostu taby albo tabsy (jak postąpiono z tagami) – i może nie przypadłoby to do gustu purystom, ale każdy wiedziałby o co chodzi.

Możliwość komentowania została wyłączona.