Kategorie
jakość

Aby potwierdzić wciśnij Anuluj

Muszę przyznać, że długo opierałem się przed rozpoczęciem pisania na temat jakości, choć tą dziedziną zajmuję się zawodowo. W końcu sam często się mylę, więc dlaczego miałbym krytykować innych? Jednak ilość dziwactw z jakimi się spotykam jest spora i wcale nie maleje, dlatego uznałem, że warto. Sprowokował mnie komunikat jednej z aplikacji do pobierania plików.

Czy anulować pobieranie? - okno dialogowe. Dwie opcje do wyboru: 1. Anuluj, 2. Anuluj

Co my tutaj mamy? Pytanie i dwie identyczne (!) odpowiedzi do wyboru. Naciśnięcie którego przycisku spowoduje anulowanie pobierania pliku? Czy anulowanie anulowania (tfu!)? O tak, można się domyślić po tym, że na jednym z przycisków jest ikona – coś w rodzaju krzyżyka – która pojawia się na wszystkich przyciskach do anulowania operacji w innych aplikacjach. Pytanie – co wtedy, gdy używamy wersji programu, w której takiej ikony nie ma? Jest jeszcze jedna różnica: jeden przycisk ma skrót klawiaturowy. Ale co to zmienia?

Nie jest to pierwszy przypadek, z jakim się spotkałem, gdzie potwierdza się anulując. Anuluje potwierdzając? Eghm… W zeszłym roku w jednej z aplikacji webowych natknąłem się (a właściwie to kolega się natknął – pozdrowienia) na równie ciekawy przypadek.

Aby potwierdzić operację wciśnij [Anuluj] - okno dialogowe

Ja wiem, że może wygląda to trochę fantastycznie, ale jest to autentyczny przypadek z aplikacji, działającej w firmie notowanej na warszawskiej giełdzie. Chodziło tutaj o to, że naciśnięcie przycisku Anuluj powoduje usunięcie jakichś danych. Tutaj nawet nie to jest najgorsze, że żeby potwierdzić operację, musimy użyć tego przycisku. Znacznie gorsze jest to, że kiedy się rozmyślimy i chcemy przerwać operację, musimy nacisnąć… OK

Jeśli ktoś spotkał się z różnymi podobnymi dziwactwami – proszę o informację e-mailem. W temacie proszę wpisać „Aby potwierdzić wciśnij Anuluj”. Możliwe, że niektóre przypadki opiszę. Będę szczególnie wdzięczny za znalezienie takich „ciekawostek” w polskiej (choć nie tylko) stabilnej wersji Firefoksa i innych wydań produktów Mozilli.

W odpowiedzi na “Aby potwierdzić wciśnij Anuluj”

Ja widziałem na stronie gdzie były pokazane różne błędy systemowe itp. Jeden z nich brzmiał następująco : „Klawiatura nie jest podłączona. Naciśnij F1 aby uzyskać pomoc”.

Możliwość komentowania została wyłączona.