Kategorie
IT Mozilla przeglądarki internetowe

Firefox 3 zmienia wygląd

Mozilla powoli zmienia wygląd przyszłego Firefoksa 3.0. Krótko o zmianach: przebudowany został pasek narzędzi nawigacyjnych – przycisk „Strona startowa” został przesunięty do paska zakładek, przyciski „Wstecz” i „Dalej” „Do przodu” mają teraz wspólną listę rozwijaną z listą ostatnio odwiedzanych stron:

Na liście rozwijane aktualnie przeglądana strona jest napisana pogrubioną czcionką i oznaczona przyciskiem opcji (znanym z ang. jako radio button)

Przyszły Firefox 3.0 w wersji dla Linuksa już od jakiegoś czasu jest dużo mocniej (niż wersja 2.0 i obecna dla Windows) zintegrowany z systemem, dlatego zmiany nie rzucają się tak w oczy, jak w wersji dla Windows (o tym niżej). Tą lepszą integrację w linuksowej wersji można było już zobaczyć w ostatniej wersji beta. Obecnie w Ubuntu 7.10 testowy Firefox wygląda tak:

Ikony są pobierane z domyślnego GNOME-owego motywu. Firefox 3.0 po pierwszym uruchomieniu na nowym profilu. Przyciski Wstecz, Do przodu i Zatrzymaj są wyszarzone

Ikony są pobierane z domyślnego GNOME-owego motywu. Firefox 3.0 po chwili używania, strona w trakcie ładowania, dodana wcześniej do zakładek. Wszystkie przyciski są w swoim kolorze. Wstecz i Do przodu są zielone, Odśwież niebieski, Zatrzymaj czerwony

Widoczne powyżej ikony są pobierane z GNOME-owego motywu, jakiego właśnie używamy. Dla porównania – ikony w Nautilusie:

Nautilus w Ubuntu. Ikony są takie same jak, na zrzutach ekranu Firefoksa

W wersji dla systemu Windows „Wstecz” jest większe niż „Dalej” „Do przodu”:

Firefox 3.0 po pierwszym uruchomieniu na nowym profilu. Przyciski Wstecz, Do przodu i Zatrzymaj są wyszarzone. Wersja dla Windows

Widok po pierwszym uruchomieniu (nowy profil) mnie raczej nie zachwycił. Jednak po chwili korzystania, kiedy przyciski „Wstecz” i „Dodaj” „Do przodu” nabrały kolorów (w wyniku odwiedzania kolejnych stron i wracania do poprzednich) było lepiej (widok w trakcie ładowania strony dodania do zakładek):

Firefox 3.0 po chwili używania, strona w trakcie ładowania, dodana wcześniej do zakładek. Wszystkie przyciski są w swoim kolorze. Wstecz i Do przodu są zielone, Odśwież niebieski, Zatrzymaj czerwony

Na razie nie sprawdzałem, co dzieje się w wersji dla Mac OS X i Windows Vista.

Można się jeszcze spodziewać zmian, nie są to finalne wersje. Kilka dni temu interfejs wyglądał inaczej, kilka tygodni temu jeszcze inaczej.

Aktualizacja: Byte napisał o wyglądzie Firefoksa w Mac OS X, został do sprawdzenia Windows Vista. Proszę bardzo:

Firefox w Windows Vista. Widoczna lista rozwijana od przycisków Wstecz i Do przodu

Ikony są identyczne, spostrzegawczy zauważą tutaj inną ikonę „Strony startowej” niż na zrzutach ekranu z Windows XP. Jednak po najnowszych zmianach taką samą można zobaczyć również w XP.

14 odpowiedzi na “Firefox 3 zmienia wygląd”

nauczyli sie w koncu obslugiwac pola tekstowe, czy przyciski – natywnie pod gtk? bardzo dlugo zlewali problem odpowiadajac ze sie technicznie nie da sie, podczas gdy webkit@gtk ma taka obsluge od samego poczatku portu…

No cóż, wersja pod GNOME wygląda całkiem przyjemnie. Natomiast pod KDE przy domyślnym zestawie ikon Firefox jest po prostu ohydny… Wiem, że to problem KDE, no ale mimo wszystko coś jest nie tak.

Motyw dla Windowsa XP jest jedną wielką pomyłką. Ale wystarczy choćby zobaczyć, jakie komentarze znajdują się na Mozilla Links, by wiedzieć, że nie był to dobry pomysł. Ja już się tam wypowiedziałem, tak samo jak na swojej stronie, więc nie będę się dublował.

A co z KDE ? Niestety obecnie wygląd FX 3 jest tragiczny pod KDE – czy programiści Mozilli może szykują zastosowanie jakiegoś wybiegu, forteli by pod qt, firefox wyglądał przynajmniej czytelnie ?

[…] Pisałem ostatnio trochę o wyglądzie przyszłego Firefoksa 3. Były zrzuty ekranu z Firefoksa uruchomionego w Windows XP, Windows Vista, Mac OS X i w Linuksie z GNOME. Zabrakło informacji o tym, jak to wygląda pod KDE. Zrobiłem dwa tygodnie zrzut ekranu, ale nie za bardzo miałem czas to opublikować. […]

Możliwość komentowania została wyłączona.