Podczas mojego pobytu w Hiszpanii, udało mi się skontaktować z ludźmi z Proyecto NAVE – hiszpańskim zespołem lokalizacyjnym Mozilli. Usiedliśmy w restauracji Diego, przy Hartzenbusch 6 w Madrycie i gadaliśmy przy piwie i hiszpańskich specjalnościach przez 2,5 godziny.
Głównym tematem była oczywiście Mozilla, choć przechodziliśmy też na luźniejsze tematy. Wypiliśmy piwo z dwóch okazji – pierwsza: Firefox 2 najczęściej używaną przeglądarką w Polsce, druga, która przeszła na razie bez większego echa: Polska awansowała z trzeciego na drugie miejsce w Europie, jeśli chodzi o popularność Firefoksa (dane XiTi Monitor) – Firefox najpopularniejszy jest w Finlandii (45,9% użytkowników), w Polsce (44%) i w Słowenii (43,7%).
Ludzie z Proyecto NAVE pytali mnie, jak to robimy, że Firefox jest w Polsce tak popopularny i opowiadali jaki problemy napotykają u siebie. Okazuje się, że przeszkodą jest słaba znajomość angielskiego wśród Hiszpanów – przez to ciężko znaleźć im ludzi (przy Proyecto NAVE, Aviary.pl to gigant – mamy pięciokrotnie większy zespół lokalizacyjny), kolejnym problemem jest rozproszenie społeczności. Po hiszpańsku mówi się w różnych krajach, przez co nie ma jednej centralnej strony społeczności (jak polska MozillaPL.org), nie ma też takiego powiązania strony społeczności z Proyecto NAVE (jak u nas – Marek Wawoczny, szef MozillaPL.org jest równocześnie członkiem Aviary.pl), przez co ludziom trudniej do nich trafić, trzeci problem – nie mają tak dobrej rozpoznawalności, jak Aviary.pl. Kolejnym problemem – o czym pisałem poprzednio – jest niska jakość stron internetowych w Hiszpanii, co po pierwsze – przeszkadza użytkownikom nowoczesnych przeglądarek, po drugie – zapewne trudniej znaleźć ludzi do mozillowych projektów, którzy dobrze znają się na technologiach internetowych (projekty mozillowe skupiają właśnie takich ludzi).
Na koniec zaprosiłem ich do Krakowa i zrobiliśmy sobie zdjęcie przed restauracją:
Od lewej: Francisco Picolini, Ricardo Palomares, ja, Fernando García, górnik trzymający menu – nie jest członkiem Proyecto NAVE 😉 – i odwrócony Israel Saeta Pérez.
W odpowiedzi na “Spotkanie Proyecto NAVE i Aviary.pl”
Mam nadzieje, ze uda im sie odtworzyc to jak dziala Aviary.pl :))
A Ty wypoczywaj szybko i juz wracaj do nas, bo jest sporo pracy do zrobienia ;D